Regulamin świadczenia teleporad medycznych udzielanych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Miejsko-Gminnym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Osieku oraz Filii w Tursko Wielkie.
Kiedy teleporada
- Istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
- Potrzebujesz recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia, a lekarz ma Twoją dokumentację medyczną.
- Potrzebujesz zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację poprzedniego zlecenia, a lekarz ma Twoją dokumentację medyczną.
- Potrzebujesz zaświadczenia o stanie zdrowia.
- Porada kontrolna na przykład: konsultacja zleconych wcześniej wyników badań, ustalenie dawki leku.
- Twoje dziecko, które nie ma 6 lat, korzysta z porady kontrolnej, którą lekarz ustalił podczas bezpośredniej wizyty i która nie polega na fizycznym badaniu.
Kiedy bezpośrednia wizyta w pozostałych przypadkach
- Cierpisz na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy.
- Istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.
- Twoje dziecko nie ma jeszcze 6 lat.
- Masz pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, których wskazałeś w deklaracji wyboru.
Co uzyskasz przez teleporadę u swojego lekarza
- zalecenia,
- e-zwolnienie,
- e-receptę,
- e-skierowanie,
- zlecenie na test na koronowirusa,
- sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni lub kontaktu z pogotowiem ratunkowym (jeśli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał).
Jak przebiega teleporada
W celu wykonania usługi, wyznaczony lekarz kontaktuje się z Pacjentem w ustalonej formie. Trzykrotne niepodjęcie kontaktu przez Pacjenta w odstępie nie krótszym niż 5 minut, jest równoznaczne z odstąpieniem przez Pacjenta od teleporady Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W przypadku niepodjęcia kontaktu przez pacjenta, lekarz odnotowuje ten fakt w elektronicznej dokumentacji medycznej prowadzonej przez świadczeniodawcę.
- Przed udzieleniem teleporady potwierdzenie tożsamość pacjenta. Lekarz robi to na podstawie przekazanych przez pacjenta danych lub danych wskazanych w dokumentacji medycznej czy deklaracji wyboru, okazanych przy wideoporadzie (na przykład dowód osobisty) albo wskazanych w Internetowym Koncie Pacjenta.
- Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz analiza jego dokumentacji medycznej.
- Udzielenie świadczenia zdrowotnego, czyli ustalenie jednostki chorobowej, oraz zlecenie właściwego postępowania medycznego.
- Ocena, czy teleporada jest wystarczająca, by rozwiązać problem zdrowotny pacjenta.
- Poinformowanie pacjenta o konieczności stacjonarnej wizyty, jeżeli problem zdrowotny uniemożliwia udzielenie świadczenia zdrowotnego w formie teleporady.
Termin realizowania teleporady
Teleporada jest udzielana w jednym z dwóch terminów:
- nie później niż w pierwszym dniu roboczym po dniu zgłoszenia się pacjenta do placówki – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, systemu łączności lub osobiście,
- w późniejszym terminie, jeśli ustalimy go w porozumieniu z pacjentem lub jego opiekunem ustawowym.
Rejestracja pacjenta na teleporadę
- Pacjent musi być tak samo zarejestrowany do lekarza jak na wizytę osobistą.
W trakcie procesu rejestracji Pacjent zobowiązany jest podać swoje dane osobowe:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- adres zamieszkania,
- numer telefonu,
- w przypadku Pacjenta małoletniego – imię, nazwisko i numer PESEL opiekuna prawnego.
W przypadku, gdy udzielenie teleporady Podstawowej Opieki Zdrowotnej wymaga dostarczenia przez Pacjenta dodatkowych informacji lub dokumentów (na przykład wyników badań), Pacjent zobowiązany jest przekazać je lekarzowi najpóźniej na 3 godziny przed rozpoczęciem teleporady Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W tym celu Pacjent przesyła konieczną dokumentację w formie skanu (w formacie PDF) na adres mailowy: kontakt@mgspzozosiek.pl Zaleca się przesłanie dokumentacji w pliku zaszyfrowanym, a hasło do pliku zaleca się przekazać innym systemem łączności, na przykład podczas rozmowy z pracownikiem przychodni. Przesłane dokumenty dołącza się do dokumentacji medycznej Pacjenta.
Pacjent ma prawo rezygnacji z teleporady Podstawowej Opieki Zdrowotnej najpóźniej do momentu rozpoczęcia wykonywania usługi. O rezygnacji Pacjent zawiadamia przychodnię telefonicznie.
Korzystając z teleporady pacjent równocześnie akceptuje warunki niniejszego regulaminu.
Numery telefonów, z których wykonywane są teleporady to:
- 15 867 12 12,
- 15 867 21 10,
- 604 978 196,
- 514 095 859,
- 513 548 831.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw z 2021 roku, pozycja 1285, z późniejszymi zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2020 roku w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (Dziennik Ustaw z 2020 roku pozycja 1395).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 października 2020 roku w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 (Dziennik Ustaw pozycja 1749, 1873 i 2043).